نوبت دهی اینترنتی درمانگاه

آندومتریوز چیست؟

بافتی که به طور طبیعی دیواره داخل رحم را می­پوشاند، آندومتر نام دارد.

اگر این نسج که به حالت عادی باید داخل رحم باشد در محیط خارج از رحم یافت شود به این وضعیت آندومتریوز گفته می­شود. آندومتریوز ممکن است در سطح خارجی رحم، تخمدان­ها و لوله­های رحمی و حتی روی مثانه و روده­ها رشد کند. این نسج می­تواند باعث ایجاد تحریک و ناراحتی در اعضایی شود که با آن در تماس هستند و سبب بروز درد وچسبندگی بر روی این ارگان­ها گردد.

 

علائم ابتلا به آندومتریوز چیست؟

بسیاری از زنان مبتلا به آندومتریوز از درد در ناحیه لگن یا شکم به ویژه در هنگام خونریزی قاعدگی و در حین تماس جنسی رنج می­برند. بعضی از زنان مبتلا به آندومتریوز هم هیچگونه علامت ظاهری ندارند. آندومتریوز ممکن است دستیابی به بارداری را با مشکل مواجه نماید. در حقیقت در 30 تا 50 درصد از زنان نابارور، آندومتریوز عامل این امر می­شود. گاهی اوقات ممکن است آندومتریوز در درون تخمدان­های شما رشد کند و باعث تشکیل یک کیست تخمدانی به نام آندومتریوما شود. بر خلاف سایر ضایعات آندومتریوز که معمولا" قابل تشخیص با سونوگرافی نیست، این کیست­ها معمولا" با انجام سونوگرافی قابل رؤیت هستند. لاپاراسکوپی تنها راه تشخیص است که به وسیله آن می­توان به قطع گفت که بیمار مبتلا به آندومتریوز است.

 

آیا آندومتریوز باعث ناباروری می شود؟

آندومتریوز به چند طریق ممکن است باروری را تحت تأثیر قرار دهد:

*در هم ریختن آناتومی اعضا لگنی،

*ایجاد چسبندگی در لگن،

*آسیب رساندن به لوله­های رحمی،

*ایجاد التهاب در ساختارهای لگنی،

*تحت تأثیر قرار دادن عملکرد سیستم ایمنی بدن،

*ایجاد تغییرات در محیط هورمونی تخمک­ها،

*ایجاد  اختلال در جایگزینی جنین در رحم،

*با ایجاد اثرات منفی در کیفیت تخمک­های زن.

در حین جراحی،  پزشک میزان آندومتریوز، محل و عمق نفوذ آن به اعضا لگنی را مورد ارزیابی قرار می­دهد و یقین می­کند که آندومتریوز در چه مرحله­ای از بیماری است یعنی مشخص می­کند که آندومتریوز بسیارخفیف مرحله 1، خفیف مرحله 2، متوسط مرحله3 یا شدید مرحله4 است. این مرحله­بندی با میزان موفقیت در بروز حاملگی ارتباط دارد. زنان مبتلا به مرحله 4 (آندومتریوز شدید) که باعث چسبندگی­های لگنی قابل توجه، انسدادلوله­های رحمی و آسیب به تخمدان­ها شده است، بیشترین مشکل را در دستیابی به حاملگی دارند و اغلب نیاز به روش­های درمانی پیشرفته نازایی دارند.

 

آندومتریوز چگونه درمان می شود؟

آندومتریوز برای رشد و گسترش نیاز به هورمون زنانه به نام استروژن دارد، قرص­های ضد بارداری و سایر داروهایی که سطح استروژن راپایین می­آورند یا تولید

آن را سرکوب می­کنند می­توانند در کنترل درد ناشی از آندومتریوز موثر باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Template settings