نوبت دهی اینترنتی درمانگاه

 

زردی عبارت است از زرد شدن رنگ پوست، سفیدی چشم وگاهی اوقات اندام­های بدن که به علت افزایش ماده­ای به نام بیلی روبین " در خون بوجود می­آید.  زردی نوزادان در بیش از 60 % نوزادان سالم و 80 % نوزادان نارس در طول هفته اول زندگی قابل مشاهده است.

 مهمترین علل بروز زردی

-1 نارس بودن سیستم عملکرد کبد

-2 ناسازگاری گروه­های خونی مادر ونوزاد

-3 عفونت­های نوزادی

زمان بروز زردی

برای زمان بروز زردی 2 حالت وجود دارد:

زردی فیزیولوژیک: زردی است که در روز دوم و سوم بعداز تولد بروز می­کند و معمولا در روز چهارم به اوج خود میرسد و بین روزهای پنجم تا هفتم کمتر شده و تا روز دهم ازبین می­رود.

زردی زودرس یا پاتولوژیک: زردی که در هنگام تولد ویادر طی 24 ساعت اول زندگی ایجاد می­شود باید مورد توجه باشد.  این نوع زردی خطرناک است زیرا ممکن است به علت ناسازگاری خونی مادر ونوزاد و یا به علت عفونت و یا برخی از بیماری­ها ایجاد شده باشد.

زردی طول کشیده (در نوزاد معمولی تا 14 روز و درنوزاد نارس تا 21 روز طول میکشد): نزدیک به 2% از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می­کنند و به دلیل مصرف کم شیر، بعد از 7 روز دچار زردی می­ شوند.  معمولا حداکثرمیزان زردی در طی هفته­ های دوم وسوم است. از علل دیگراین نوع زردی عفونت، بیماری­های غده تیروئید و نواقص دستگاه گوارش می­باشد.

علائم زردی:

زردی نوزادان ابتدا در چشم دیده شده و بعد پوست زرد میشود. زردی پوست نیز از صورت شروع شده و به سینه، شکم و پاها گسترش می­یابد.

توجه کنید که در صورت عدم توجه به علائم و مراجعه نکردن به موقع به پزشک، زردی نوزاد افزایش یافته وسبب آسیب مغزی می­شود و اگر آسیب مغزی بوجود آید علایمی مثل کاهش فعالیت، خواب­آلودگی، بی­قراری، بی­اشتهایی، گریه­های جیغ مانند، تشنج، عقب­ماندگی ذهنی و ناشنوایی در نوزاد پدیدار می­شود.

روش های تشخیص:

زردی نوزاد با دیدن رنگ پوست و چشم قابل تشخیص است،اما لازم است در صورت مشاهده زردی، آزمایش بیلیروبین سرم انجام گیرد. گاهی آزمایشات دیگری مانند تعیین گروه خون مادر و نوزاد، آزمایش ادرار وسایر آزمایشات نیز جهت نوزاد صورت می­گیرد.

پیشگیری:

بهترین روش پیشگیری در نوزادانی که در روز دوم و سوم نوزادی دچار زردی میشوند، تغذیه مکرر با شیر مادر است. باید توجه نمود بهترین راه جلوگیری از اسیب مغزی در نوزادانی که در 24 ساعت اول دچار زردی شده­اند، انجام

آزمایشات فوری برای تعیین علت بیماری در 24 ساعت اول زندگی است.

در مواردی که زردی به علت وجود ناسازگاری گروه­های خونی مادر و نوزاد و یا سایر مشکلات نوزادی باشد، تغذیه با شیر مادر به تنهایی نمیتواند بیماری را برطرف کند. در این مواقع توصیه­های پزشکی را جدی بگیرید.

درمان:

با تشخیص و درمان زودرس این بیماری می­توان از عوارض آسیب مغزی جلوگیری کرد. برای درمان این بیماری، پس از

اندازه­گیری میزان بیلیروبین سرم بسته به شدت زردی و سن نوزاد در برخی مواقع بستری شدن نوزاد و شروع فتوتراپی ( درمان با نور ) در بیمارستان توصیه می­شود.

نوری که استفاده می­شود با نور لامپ­های مهتابی متفاوت است. بنابراین قرار دادن نوزاد زیر نور لامپ مهتابی در منزل تأثیری در درمان زردی ندارد. در موارد شدید بیماری ممکن است نیاز به تعویض خون نوزاد وجود داشته باشد.

توصیه های پس از ترخیص:

 توصیه می شود 24 تا 48 ساعت پس از ترخیص جهت بررسی مجدد بیلیروبین به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه

کنید تا در صورت افزایش مجدد زردی اقدامات لازم صورت گیرد.

 در مواردی که نوزاد دچار زردی شدید شده است، پس از ترخیص به پزشک مراجعه نمائید تا نوزاد از نظر شنوایی بررسی شود

مادران گرامی لطفا به نکات زیر توجه کنید:

  1. از دادن شیرخشت،کره، آبقند و ترنجبین و سایر داروهای گیاهی و خانگی به نوزاد دچار زردی خودداری نمایید.
  2. به نوزاد لباس­هایی غیر از رنگ­های زرد و نارنجی  بپوشانید تا از خطای دید جلوگیری کنید.
  3. رژیم غذائی شما تأثیری در تشدید زردی نوزاد  ندارد، بنابراین محدودیتی در رژیم غذائی شما از نظر زردی وجود ندارد.
  4. به طور مرتب به نوزاد شیر دهید. خوردن شیر مادر  به طور مکرر و دفعات مدفوع بیشتر به پائین ماندن سطح بیلیروبین در بدن نوزاد کمک می­کند.

در صورتی که نوزاد شما برای زردی تحت نوردرمانی قرار دارد به نکات زیر توجه کنید :

  1. هنگام شیردهی چشم­بند نوزاد را بردارید.
  2. تغییر رنگ و مقدار مدفوع (بیشتر شدن مدفوع)  مربوط به فتوتراپی است و جای نگرانی ندارد.
  3. برخی از نوزادان ممکن است دچار تغییرات رنگی پوست مانند دانه­های قرمز یا تغییر رنگ پوست و ادرار به طوسی مایل به قهوه­ای بشوند که بعد از درمان به حالت اولیه برمی­گردد.
  4. فتوتراپی با نور مخصوص انجام می­شود و با نور  مهتابی منزل تفاوت دارد.  این تفکر که قرار دادن نوزاد زیر نور مهتابی در منزل همان عملکرد دستگاه فوتوتراپی را دارد کاملا اشتباه است.

 

منبع:

-کتاب راهنمای خودمراقبتی خانواده 1: خودمراقبتی در

ناخوشیها جزئی. شریفی،ن. کیاسالار،م . دانیالی،م . تهران :

پارسای سلامت، 1394

 

-کتاب NICU زیر ذره­بین، دکتر مرتضوی،م. وفائی،عو

. همکاران.تهران: نواندیشاناریاکهن،

1398

-میرلاشاری، ژ .رسولی ،م.پرستاری کودکان- کودک بیمار،

تهران، اندیشه رفیع 1389 . چاپ دوم.

مرکز آموزشی و درمانی شهید اکبرابادی

تهیه­ کننده:

واحد آموزش به بیمار بخش ویژه نوزادن

زردی در نوزادان

تاریخ بازنگری: 1401

 

Template settings