نوبت دهی اینترنتی درمانگاه

در دوران بارداری در بدن، تغییراتی روی می­دهد که به منظور سازگاری با وضعیت جدید است. این تغییرات پس از جایگزینی تخم در رحم شروع شده و در طول بارداری ادامه می­یابد. این تغییرات به علت ترشح هورمون­ها و فشار رحم بروی سایر اعضای بدن است که گاهی موجب ناراحتی مادر می­شود. باید بدانید این تغییرات طبیعی است و بسیاری از آن­ها، پس از زایمان و شیردهی به حالت اولیه باز می­گردد.

پوست: تقریبا در اکثر زنان باردار در نیمه دوم بارداری در اثر تغییرات هورمونی، ترک­هایی بر روی پوست شکم، پستان­ها و ران­ها ایجاد می­شود. وجود این ترک­ها معمولا ارثی است و پس از زایمان کمتر می­شود ولی هرگز از بین نمی­رود. گاهی نیز لکه­های قهوه­ای رنگ بر روی پوست صورت و گردن ظاهر می­شود که به آن (ماسک حاملگی) می­گویند. برای این تغییرات، درمان خاصی وجود ندارد ولی استفاده از کرم­های ضدآفتاب برای لکه­های صورت و کرم­های چرب­کننده برای ترک­های پوست می­تواند کمک­کننده باشد.

پستان : در هفته­های اول، ممکن است مادر در پستان­های خود احساس درد و خارش کند. بعد از ماه دوم اندازه پستان­ها افزایش می­یابد و رگ­های ظریفی در زیر پوست دیده می­شود. نوک پستان بزرگ و هاله آن پر رنگ می­شود. بعد از چندماه اول ممکن است با ماساژ ملابم نوک پستان، مایع غلیظ و زردرنگی (آغوز) خارج شود.

وزن: در صورتی که تغذیه شما در دوران بارداری کافی و مناسب باشد، افزایش وزن مطلوب خواهید داشت . این افزایش وزن مربوط به رشد جنین، اندازه پستان­ها و رحم و افزایش حجم خون و ذخایر چربی است. زن باردار در هر شرایطی باید افزایش وزن داشته باشد ولی میزان افزایش وزن متفاوت است.

دستگاه تنفس: به علت بزرگ شدن رحم و تأثیر هورمون­ها، قفسه سینه تحت فشار قرار می­گیرد که ممکن است مادر احساس تنگی نفس کند و تند تند نفس بکشد. گذاشتن چند بالش در زیر سر و شانه­ها و قرار گرفتن به حالت نیمه­نشسته، پرهیز از پرخوری، فاصله دادن بین زمان خوردن و خوابیدن و صاف نگه داشتن عضالت پشت بدن در هنگام نشستن به بهبود تنگی نفس کمک می­کند.

دستگاه ادراری: در اوایل بارداری به علت تغییرات هورمونی و اواخر بارداری به علت بزرگ شدن رحم و فشار آن بر روی مثانه، دفعات ادرار کردن بیشتر می­شود. اگر این علامت با درد و سوزش همراه نباشد، طبیعی است. کم کردن مصرف مایعات قبل از خواب شبانه به بهبود این وضعیت کمک می­کند.

دستگاه قلبی- عروقی: در بارداری تغییراتی مانند افزایش تعداد ضربان قلب و افزایش حجم خون ایجاد می­شود. در نیمه دوم بارداری )هفته 20 بارداری به بعد)، خوابیدن به پشت سبب می­شود تا رحم بزرگ شده، روی رگ­ها فشار وارد کرده و خونرسانی به جنین را کاهش دهد. به همین دلیل خوابیدن به پهلو را توصیه می­کنند.

 دستگاه گوارش: به علت تغییرات هورمونی و بزرگ شدن تدریجی رحم و فشار آن بر روی معده، در دستگاه گوارش تغییراتی بوجود می­آید که علامت شایع آن به صورت سوزش سردل، نفخ شکم، کند شدن حرکات روده (یبوست) است.

برای کاهش این ناراحتی ها به توصیه­ های زیر توجه کنید:

سوزش سر دل:

- غذا را در وعده­های بیشتر و با حجم کمتر مصرف کنید.

- از خالی یا خیلی پر نگه داشتن معده اجتناب کنید.

- از خم شدن یا خوابیدن به پشت خودداری کنید.

- تمرین­های مناسب انجام دهید.

- از خوردن غذاهای نفاخ، سرخ کرده، چرب، پرادویه و بودار اجتناب کنید.

نفخ شکم: از مصرف زیاد مواد غذایی نفاخ و سرخ کردنی پرهیز کنید.

یبوست:

- نان سبوس دار (سنگک)، مایعات فراوان، سبزی و میوه، روغن زیتون و آب آلو مصرف کنید.

- تمرین های مناسب انجام دهید.

بواسیر:  یبوست زمینه­ ساز بواسیر است. با استفاده از پمادهای موضعی، کمپرس گرم، مصرف سبزی و میوه برای رفع یبوست، می­توانید درد و التهاب را تسکین دهید.

خستگی: در اوایل بارداری، اکثر زنان از خستگی و تمایل به خواب زیاد شکایت می­کنند. این حالت معمولا تا 4ماهگی خودبخود برطرف می­شود و اهمیت خاصی ندارد.

افزایش ترشحات مهبل (واژن): در زنان باردار معموال میزان ترشحات واژن افزاش می­یابد و بی­رنگ، بی بو و طبیعی است. در صورت وجود خارش، سوزش و درد هنگام ادرار نیاز به درمان دارد.

ورم: به طور معمول قوزک پای مادر باردار ورم می­کند. این حالت با استراحت و نگه داشتن پاها کمی بالاتر از سطح بدن برطرف می­شود. اگر ورم در صورت و دست­ها یا تمام بدن ظاهر شد، با پزشک یا ماما مشورت کنید.

واریس: این مشکل معمولا ارثی است. واریس ممکن است در اواخر بارداری به علت بزرگی رحم، افزایش وزن بدن و فشار بر روی رگ­ها، در پشت ساق و ران و ناحیه تناسلی ظاهر شود. در این حالت رگ­ها متورم و دردناک می­شود.

گرفتگی پاها: فشار رحم بر روی اندام­های تحتانی و کاهش میزان کلسیم و یا افزایش فسفر خون باعث این ناراحتی می­شود. مصرف شیر و لبنیات، ماساژ دادن و گرم کردن عضله گرفته، می­تواند به بهبودی این وضعیت کمک کند.

 

منبع: کتاب آمادگی برای زایمان، وزارت بهداشت و درمان ، انتشارات اوسان

 

Template settings